Önder ve Örnek Olma ile ilgili etkinliklere geçmeden, sınıfta veya aile içinde aşağıdaki yazıyı okuyunuz ve değer üzerinde aranızda tartışınız. 
Yazıya eklemek istediğiniz düşünceleriniz varsa bizimle paylaşın.
www.insanidegerleregitimi.com
 
 
Değer: DOĞRU DAVRANIŞ
 
Alt Değer: ÖNDER VE ÖRNEK OLMA

 
 
Değerleri uygulayarak yaşayan insanlar, topluma örnek olurlar. Başkalarına ve topluma önderlik yapmaya doğal olarak hak kazanırlar. Aksi halde, önderlik gerçek olmaz, örnek olmayan insalara önderlik hiç yakışmaz. Bunun için önder olmayı istemeden önce tüm değerlerde insanlara örnek olma çabasını gösterin. Diğer insanlar sizde bu çabayı görünce zaten sizi doğal olarak önder seçeceklerdir.
 
Örnek kişinin iyi davranışlar içinde olması gerekir. İyi davranış içinde olmak ne demektir? Düşünce, söz ve davranış’ın uyum içinde olmasının önemi nedir ? Evde ve okulda nasıl örnek bir insan olabiliriz? Toplumun güvenliğini sağlamak için yasalar yapılmıştır. Bizler her şart altında bu yasalara ve kurallara uyarak toplumda örnek kişiler olmalıyız .
 
Uygulama, sözlerden daha gür ses çıkarır. Uygula ve kanıtla. Uygulamaya koymadığınız şeyin hiçbir faydası yoktur. En yüksek önder ve liderin söyleyecek hiçbir şeyi yoktur. O kendisini hizmete verir ve asla endişe etmez.
 
Tohum nasılsa fide de öyle olur. Yiyecek nasılsa geğirmekte öyle olur. Eylem nasılsa sonuçta öyle olur. Lider nasılsa halk da öyle olur. Eğer bir önder, topluma açık bir bahçede bir meyve koparırsa, millet geride kök bırakmaz.
 
Liderler iyi ve işlerinin ehli olurlarsa, bütün dünya pürüzsüz idare edilir. Fakat, maalesef, bugün dünya iyi liderlikten yoksun olduğu için bu acı durumlara düşmüştür. Eğitim, politika, maneviyat vs. gibi bütün alanlarda iyi liderler olmalıdır. Fakat günümüzde herhangi bir alanda pek nadiren iyi bir lidere rastlıyoruz. Her nereye bakarsanız, insan çalışmalarının para hırsı ile kirlendiğini görürsünüz. Her şey ticarete dönüştü. Latif hakikatin farkında olma yüceliğine erdemli davranışlar ve destekleyici uygulamalar sonucu erişilebilir.
 
Doğru Davranış, duygularını ve yaşam gücünü Hakikat’e yöneltecektir. Böylece iyi bir önder ve örnek bir kişilik olabileceksin.

 
ÖZDEYİŞ
 
Pano 1
Pano 2
Pano 3
 
 
SESSİZ  OTURUŞ

 
Pano 1
 
 
ÖYKÜ
 
1.   Mavi Çakal
2.   Sincapların Tercihleri
 
 
ŞİİR
 
1.   Atatürk' ün Öğrencilere Mektubu        
2.   Mustafa Kemal                                  
3.   Bugün Küçüğüz ama Yarın Büyüyeceğiz 
4.   Çocuklar Unutmayın                          
 
 
ETKİNLİK


Etk.1 : Önder nasıl olmalı? Örnekteki gibi seçim yapılacak.
Etk.2 : Önder nasıl olmalı?
Etk.3 : Çocuklar tarafından canlandırılarak işlenecek. İsteyen her öğrenci katılmalı.
Etk.4 : Örnek insan Atatürk'ün bu niteliklerini nasıl taşıdığını sınıfta anlatın.
Etk.5 : Edebali'den Osmangazi'ye öğüt. Satırlar üzerinde tek tek durarak, açıklama yapılacaktır. Doldurulacak yerler grup halinde işlenecek sonra sınıfta okunacaktır.
Etk.6 : Benim örnek kahramanım. Çocuklar serbest olarak, dilediğinizi yazın ve çizin. Değerlendirmeyi sonra ailenize veya öğretmeninize yaptırın.
Etk.7 : Eksik kelimeleri yerlerine yerleştirdikten sonra ortaya çıkacak ‘Özlü Söz’ hakkında düşünelim ve üstünde konuşarak değerimizi pekiştirelim
Etk.8 : Bulmaca: sonucunda ortaya çıkacak ‘Özlü Söz’ hakkında düşünerek ve konuşarak değerimizi pekiştirelim.
 
 
ŞARKI
 

Onuncu Yıl Marşı