Cesaret ile ilgili etkinliklere geçmeden, sınıfta veya aile içinde aşağıdaki yazıyı okuyunuz ve değer üzerinde aranızda tartışınız. 
Yazıya eklemek istediğiniz düşünceleriniz varsa bizimle paylaşın.
www.insanidegerleregitimi.com  

 

Değer: DOĞRU DAVRANIŞ

Alt Değer: CESARET

Cesaret, her olayda ortaya atılıp kaba gücünü göstermek, olur olmaz kavgalara katılmak değildir. Cesaret; yaşamda insanın karşısına sorunlar, aşılması gereken dağlar çıksa da (örneğin, dersler çok zor olsa da sınıfını iyi dereceyle geçmek), kuşku, ümitsizlik, üzüntü ve bunalım gibi kötü tuzaklara insanın düşmemesidir. Bunu hep hatırlayalım. Cesaret, yaşam boyu gereklidir…

Korktuğumuz şeyler nelerdir? Bunları nasıl yenebiliriz. Kaşifleri, dünyanın yuvarlak olduğunu ispata çalışan denizcileri, uzaya giden astronotları ve bunlar gibi cesur insanları ve yaptıklarını hatırlıyalım. Kör, sağır veya özürlü insanların bu eksikliklerini daha az hissedebilmeleri ve üstesinden gelebilmeleri için gösterecekleri cesaret bize de örnek olmalıdır.

Yaşam engelli bir yarış gibidir. Bu yarışı iyi bir şekilde tamamlamak için güçlü, çok güçlü olmak gerekir Ve bu gücü de bize işte o engelleri teker teker aşmak verir, her engel karşımıza çıktığında ise o engeli aşmak cesaret ister. Kısacası, cesur olmayan, yaşam yarışını iyi bir şekilde tamamlama gücünü elde edemez. İnsan olarak cesur olma zorunluluğumuz vardır. Bunu çocuk yaşlarda benimsersek, yaşam yarışı bizler için hem kolaylaşır hem de bir sevinç kaynağı haline gelir.

Gerçek cesarete, sadece ve sadece Hakikat’e bağlı kalan ve Doğru Davranış sergileyenler sahip olur. İkna edici bir cesarete sahip olmalısınız. Başka kimselerin muhalefet etmeleri sizi zayıflatmamalı. Çünkü zayıf bir insan hiçbir şeyi başaramaz. Kalıcı cesarete, hata işlemeyenler sahiptir. Hata yok, korku yok. Yaşam stratejisi bu olmalı ve yaşam sloganımız bu olmalıdır.

Hayatın bereketli mahsulünü biçebilmek için, insanda Cesaret ve Güven olmalıdır. Cesaret olması için de kendimize saygı duymalıyız. Cesaret hem bedenin hem de zihnin sağlığını ve gücünü kuvvetini teşvik eden kuvvet şurubudur.

Bazı çocuklar sınavları için endişelenirler ki bu tamamen gereksizdir. Sınavları cesaretle kabul edin ve cevapları bildiğiniz derecede kendinize güvenerek yazın. Arzu edilen sonucu, cesaret ve kendine güven sağlayacaktır. Bu cesaret aynı zamanda güç olarak da bilinir.

Birliği geliştirin. Cesur olun ve hayatın zorluklarını yenebilecek gücü geliştirin.


PDF'LER

ÖZDEYİŞ

Pano 1
Pano 2
Pano 3
 

SESSİZ  OTURUŞ

Pano 1

ÖYKÜ

  1. Güzel Balkız ve Üç İsteklisi
  2. İstersem Değişebilirim


ŞİİR

  1. Oyuncaklarım
  2. Dünyayı Dolaşsam
  3. Robenson


ETKİNLİK

Etk. 1 : Cesareti yüreğinizde saklamayın. davranışlarınızla gösterin. Doğru davranışlar seçilecek.
Etk. 2 : Acaba yeterince cesur muyum? Doğru eşleştirmeler yapılacak.
Etk. 3 : Ünlü Cesurları tanıyor musunuz?
Etk. 4 : Evde cesaret: Anne ve ve babamız bizi iyiliğimiz için azarladığında buna tepki göstermemektir; Okulda cesaret: arkadaşlarımız bizi sinirlendirmeye çalıştıklarında, sinirlenmemektir, onlara olan sevgimizi yitirmemektir; 
Kırlarda: diğer canlıları incitmemek, onlara eziyet etmemek Sokakta: insanlarla ilişkimizde terbiyeli olmak, onları kızdıracak birşey yapmamaktır, Misafirlikte: ev sahibini rahatsız edecek birşey yapmamak, kibar olmaktır. Siz de kendi örneklerinizle cesaret paraşütünü uçurun.
Etk. 5 : Eksik kelimeleri yerlerine yerleştirdikten sonra ortaya çıkacak ‘Özlü Söz’ hakkında düşünelim ve üstünde konuşarak değerimizi pekiştirelim.
Etk. 6 : Bulmaca: sonucunda ortaya çıkacak ‘Özlü Söz’ hakkında düşünerek ve konuşarak değerimizi pekiştirelim.


ŞARKI

Kolay mı ?