Sağlıklı Yaşam ile ilgili etkinliklere geçmeden, sınıfta veya aile içinde aşağıdaki yazıyı okuyunuz ve değer üzerinde aranızda tartışınız. 
Yazıya eklemek istediğiniz düşünceleriniz varsa bizimle paylaşın.
www.insanidegerleregitimi.com 
 
 
 
Değer: DOĞRU DAVRANIŞ 
 
Alt Değer: SAĞLIKLI YAŞAM 
 
 
 
Değerlerin tam olarak uygulanabilmesi için öncelikle bedenin sağlıklı olması, yaşamla dolup taşması gerekmektedir. Öncelikle çocuk yaşlardayken temiz hava, sağlıklı gıda, spor, temizlik ve doğru, güzel düşünceler düşünmek çok önemlidir.
 
Dengeli beslenme nedir? Bizim için faydalı yiyecekler nelerdir? Değişik ülkelerdeki yemek alışkanlıklarını tanıyor musunuz? Vejeteryanlık nedir? En sevdiğimiz yemekler hangileridir? İhtiyacımızdan fazlasını mı pişiriyoruz? Aç olan insanlara nasıl yardım edebiliriz? Alkolün ve sigaranın zararlarını biliyor musunuz?
 
"Biz ne yersek O’yuz" sözüne bakarak, bizim neleri yememiz, neleri yemememiz gerektiğini sınıfca uzun uzadıya tartışın. Artık et'in daha az yenmesi gereken bir gıda olduğu, özellikle sebzelerin, yaş ve kuru meyvelerin, kabuklu yemişlerin çok besleyici, sağlıklı bir sofra oluşturacağı anlaşılmış olmalıdır. Tabii bol bol da su içmeliyiz; kolalı içeceklerin, gazozların, renkli suların yerine!
 
Ancak insan, muntazaman bir hayat sürdüğü takdirde sağlığın ve mutluluğun tadını çıkarabilir. Yiyecekte aşırılıktan kaçınmak, konuşmalarda, arzularda ve arayışlarda aşırılıktan kaçınmak, dürüst bir çalışmayla ne elde edilebiliyorsa onunla memnun olmak, başkalarına hizmet etmek için can atmak ve herkese neşe yaymak: kadim sağlık bilimi tarafından bilinen tüm ilaçlar ve sağlık koruyucuları içinde en güçlü olanı bunlardır. Saflık ve temizlik işlendiği zaman ve samimiyet, kayıtsız şartsız olduğunda sağlıklı bir yaşam yaşanılıyor denilebilir.
 
Her ne zaman bedensel veya zihinsel bir ıstırapla karşılaşırsanız, soğukkanlılığınızı muhafaza edin. Hemen üzülmeyin. Bunun yerine problemi dikkatlice inceleyin ve kendinizde cesaret ve güven uyandıracak faaliyetlerde bulunun. Hayatımızda, ıstıraplarla ve zorluklarla karşılaşmamız çok normal. Ufak tefek fiziksel rahatsızlıklar yüzünden kendimize olan güveni kaybetmemeliyiz. Bunların hepsi de geçicidir. Aklınızı bunlara takmamalısınız. Hastalık ve ıstırap fiziksel bedenin doğasıdır. Bazen güneş bile bulutla kapanır. Fakat bulutlar güneşin parlaklığını azaltabilirler mi? Hayır. Nasıl güneş bulutlardan etkilenmiyorsa, sizler de aynı şekilde hastalıklardan ve üzüntülerden etkilenmemelisiniz. Böyle bir cesareti, inancı ve kararlılığı geliştirdiğiniz takdirde çektiğiniz ıstırap yüzünden üzülmeyeceksiniz. 
 
Sağlık ve eğitim bu hayatın en önemli iki yüzüdür. İnsan ancak sağlıklı olduğu müddetçe bilgiyi uygulamaya koyabilir.
 
İnsan bedeninin istirahate ihtiyacı vardır. Bu nedenle her insan yeterli istirahat etmelidir. Lafın gelişi, "Öğle yemeğinden sonra bir müddet uyumalısınız," denir. Öğle yemeğinden sonra insan hiç olmazsa birazcık kestirmelidir. Bununla birlikte, insan geceleri geç yatmamalıdır. Geceleri insan derin ve rahat bir uyku uyumalıdır. 
 
Düşünceleriniz ve aldığınız kararlar sağlığınızın temelini teşkil eder. Yaşadığınız tedirginliklerin ve üzüntülerin sorumlusu düşüncelerinizdir. Bu nedenle düşünceleriniz daima iyi olmalıdır. Saf, taze yiyecek yiyenin, saf temiz su içenin ve kirlenmemiş havayı teneffüs edenin daima sağlıklı olduğunu herhalde gözlemlemişsinizdir. 
 
Daima ağzınız temiz olsun. Kötü nefes çeşitli hastalıklara sebep olabilir. Bununla kalmaz başkalarını da rahatsız eder. Eğer ağzınız kokuyorsa insanlar sizi görmemezlikten gelirler. Ne yaşlılar ne de çocuklar günümüzde dişlerini iyi bir şekilde fırçalamamaktadırlar. Bu nedenledir ki, çeşitli hastalıklar kendimizden yayılmaktadır. Bundan böyle, sabahları kalkınca ilk işiniz dişlerinizi ve dilinizi iyice temizlemek olmalıdır. Ağzınız temiz ve tatlı olursa sağlığınız da öyle olur. Dişlerinizin arasında yiyecek kırıntılarının kalmamasına dikkat etmelisiniz. Bazı kimseler dişlerini temizlemede sert fırça kullanırlar. Bu da diş etlerinde kanama yapar. Herkes kendi sağlığının koruyucusu olmalıdır. Başkalarına bel bağlamamalıdır. Sabahları erkenden kalkın, bedeninizi formunda tutabilmeniz için biraz koşu ve bazı egzersizler yapın. 
 
Sınav zamanlarında ders çalışabilmek için öğrenciler gecenin geç saatlerine kadar uykusuz kalmaya çalışırlar. Kitap önlerinde uyuklayıp dururlar. Bu şekilde çalışma şekli size hiçbir şey kazandırmaz. Uykulu olduğunuz vakit kendinizi çalışmaya zorlamayın. Kitapları bir kenara bırakarak sakince yatağınıza gidin. Ancak zihniniz taze ve dikkatli olduğu vakit ders çalışın.
 
İyi veya kötü her şeyden ancak biz kendimiz sorumluyuz. Onlar kendiliklerinden gelmezler. Eğer kendimizde iyi şeyleri geliştirirsek iyi sonuçlarla ödüllendiriliriz. Eğer içimizde kutsal duyuların kökleşmesini istiyorsak, iyi alışkanlıkları geliştirmeliyiz. 
 
 
PDF'LER


ÖZDEYİŞ 
 
Pano 1
Pano 2
Pano 3
 
 
SESSİZ OTURUŞ 
 
Pano 
 
 
ÖYKÜ
  1. Besin Yakıttır
  2. Öğüdünü Uygula
  3. Vejetaryen Dayım
  4. Abur Cubur
  5. Temizlik Sağlıktır
 
 
ŞİİR
  1. Yurt Ürünleri
  2. Dişler 
  3. Sağlık Düşmanları 
  4. Sağlık
 
 
ETKİNLİK
 
Etk. 1 : Sağlıklı yaşam için gerekenleri yapıyor muyum?
Etk. 2 : Temiz olmak ne güzel. Temizlik türleri.
Etk. 3 : Vitaminleri tanıyalım. Eksik kutuyu doldurun. Daha sonra sınıfta vitamin adı seçerek, teker teker kim olduklarını, özelliklerini bir piyes şekline dönüştürün. Örneğin; “Ben A Vitaminiyim. .........’larda bulunur, .........’ya yararım. Eğer beni yeterince almazsanız ............olur. Olayı renklendirmek için pankartlar, vb. hazırlayın.
Etk. 4 : Etk. 3 ile aynıdır.
Etk. 5 : Piknik soframız. Resminizde neler olduğunu ve niçin onları çizdiğinizi arkadaşlarınızla paylaşın.
Etk. 6 : Atasözü açıklamalarıyla sağlığın önemini bir kez daha gözden geçirelim.
Etk. 7 : Tarzan'ın neden bu kadar sağlıklı?
Etk. 8 : Resimlerini gördüğünüz spor dallarını ne kadar tanıyorsunuz?
Etk. 9 : Resimlerini gördüğünüz spor dallarını ne kadar tanıyorsunuz?
Etk. 10 : Resimlerini gördüğünüz spor dallarını ne kadar tanıyorsunuz?
Etk. 11 : Resmi özenle boyarken, öyküsünü aklınızdan bir kere daha geçirin.
Etk. 12 : Resmi özenle boyarken, öyküsünü aklınızdan bir kere daha geçirin.
Etk. 13 : Bulmaca: sonucunda ortaya çıkacak ‘Özlü Söz’ hakkında düşünerek ve konuşarak değerimizi pekiştirelim.
Etk. 14 : Tarzan'ın neden bu kadar sağlıklı olduğu bulmacada gizli.

ŞARKI

Neşeli Ol ki